Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ в първо студио на БНР
Китаристът Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ на 6 ноември в първо студио на БНР, съобщават от радиото.
На сцената ще бъдат Петър Миланов – на акустична китара, и Христо Минчев – контрабас. „В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата“, разказват от БНР.
По думите им пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България
Китаристът Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ на 6 ноември в първо студио на БНР, съобщават от радиото.
Националният исторически музей участва с 11 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Това обяви доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
Доц. Петрунова уточни, че сред 11-те експоната, които НИМ праща в Лос Анджелис е и Панагюрското златно съкровище, около което се водят спорове. „Формално, по документи, е заведено към Пловдивския археологически музей, а пък, откакто е създаден Националния исторически музей през 1973 година, то е експонирано тук“, отбелязва тя.
Подборът е напр
За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея.
Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.
Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.
Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.
Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и
Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.
„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.
Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.
Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че музейнат
На сцената ще бъдат Петър Миланов – на акустична китара, и Христо Минчев – контрабас. „В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата“, разказват от БНР.
По думите им пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Ще звучат авторски композиции на Демирев и интерпретации на мелодии от различни краища на света.
Ангел Демирев е роден през 1987 г. в Стара Загора, в семейство на потомствени музиканти. Баща му Демир Дингилов е един от най-изявените изпълнители и новатори в съвременната ромска музика. Синът свири на китара и тамбура от 5-годишен, учи в музикалното училище в Стара Загора, а по-късно завършва Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив с поп и джаз, електрическа китара. Работи в различни жанрове като класическа музика, рок, джаз, фюжън и източна (номадска) музика.
Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП.
Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.
Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.
Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители
Изложба, наречена „Рок легенди – за момчетата с дългите коси“, бе открита в Регионална библиотека „Гео Милев“ в Монтана.
Показани са картини на известни рок певци и рок групи от близкото минало. Автор на творбите е художникът Иван Каменов, за който настоящата изложба е седма самостоятелна.
От картините на Каменов оживяват музикантите от Metalica, Led Zeppelin, Rainbow, Accept, Queen и други известни харo-рок и хеви-метъл групи. Той ги е нарисувал със своето усещане за музиката и с емоцията, която предизвикват те у него. Като крал с мантия и корона е представен фронтменът на английската рок група Queen Фреди Меркюри.
При откриването Каменов сподели, че общото между всички, нарисувани от него музиканти, е, че свирят на една и съща честота от 432 херца, която е най-възприемливата за човека.
В изложбата са показани
На 29 октомври в габровската зала „Възраждане“ с вход свободен ще бъде представен документалният филм „От другата страна“ с автор журналистът Мартин Георгиев.
„Лентата е на продуцентска къща „Телеман“ и „Пламар Студио“.
Документалният филм „От другата страна“ е един различен разказ за войната в Украйна, сниман в Русия, Донецк и новозавладените територии. Действието във филма се развива през месец април 2023 г.“, посочи Мартин Георгиев.
„Журналистът Мартин Георгиев е допуснат от другата страна на фронта в Украйна. Той вече беше ходил в Одеса, Николаев и Киев, в началото на войната, когато всички украинци бягаха в обратна посока. И още тогава поиска да види и другата страна – Русия, Донецк, а защо не и Мариупол. Тъй като Мартин е журналист от страна, член на НАТО - обя
Премиера на светлинния спектакъл „Нишката“ на „Жар театър“ ще се състои на 16 ноември в парка пред НДК, на алеята при войнишкия паметник до лятно кино „Кабана“.
Събитието се посвещава на 50-годишнината на Дом на културата „Средец“ и на 30 годишния юбилей на театъра, съобщават организаторите.
По думите им „Нишката“ е авторски площаден светлинен спектакъл - размисъл за борбата на личността за отстояването на своята индивидуалност и сила и осъзнаването на взаимната свързаност и обусловеност на всичко в човешки и космически план.
„Личността може да сияе, да разгърне и реализира своите сили и същност единствено когато е постигнала вътрешна свобода, живеейки в хармония със себе си и с Космоса. С личната си воля, борбеност и избори в своя живот, индивидуалн
Арх. Яна Павлова подрежда живописна изложба.
Експозицията е озаглавена „Цветно събуждане“ и може да бъде разгледана от днес до 30 ноември в столичната галерия „Пагане“, съобщават организаторите.
„Любовта на арх. Яна Павлова към цвета е от детските й години. Обожавала е да рисува с часове в усамотение. През сегашния си поглед на архитект открива хармонията в този свят с познанието за форми, пространствени ефекти и цветово въздействие. Без цвят и материя за нея обектите са просто скелети и сенки. Но цветът съществува благодарение на светлината и тя желае да нарече себе си „фотограф на емоции чрез цветове“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че Яна Павлова завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София в катедра Обществени сгради. Посещава часовете по изобразително из
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 мили ...
В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което н ...
"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидне ...
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната.
Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада.
"Този конце ...
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
...
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd.
Водени от страстта си към ...
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ в първо студио на БНР
Китаристът Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ на 6 ноември в първо студио на БНР, съобщават от радиото.На сцената ще бъдат Петър Миланов – на акустична китара, и Христо Минчев – контрабас.
Китаристът Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ на 6 ноември в първо студио на БНР, съобщават от радиото.
На сцената ще бъдат Петър Миланов – на акустична китара, и Христо Минчев – контрабас. „В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата“, разказват от БНР.
Националният исторически музей участва с 11 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Това обяви доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
Доц. Петрунова уточни, че сред 11-те експоната, които НИМ праща в Лос Анджелис е и Панагюрското златно съкровище, около което се водят спорове. „Формално, по документи, е заведено към Пловдивския археологически музей, а пък, откакто е създаден Националния исторически музей през 1973 година, то е експонирано тук“, отбелязва тя.
Подборът е напр
За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея.
Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.
Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.
Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.
Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и
Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.
„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.
Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.
Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че музейнат
По думите им пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Ще звучат авторски композиции на Демирев и интерпретации на мелодии от различни краища на света.
Ангел Демирев е роден през 1987 г. в Стара Загора, в семейство на потомствени музиканти. Баща му Демир Дингилов е един от най-изявените изпълнители и новатори в съвременната ромска музика. Синът свири на китара и тамбура от 5-годишен, учи в музикалното училище в Стара Загора, а по-късно завършва Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив с поп и джаз, електрическа китара. Работи в различни жанрове като класическа музика, рок, джаз, фюжън и източна (номадска) музика.
Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП.
Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.
Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.
Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители
Изложба, наречена „Рок легенди – за момчетата с дългите коси“, бе открита в Регионална библиотека „Гео Милев“ в Монтана.
Показани са картини на известни рок певци и рок групи от близкото минало. Автор на творбите е художникът Иван Каменов, за който настоящата изложба е седма самостоятелна.
От картините на Каменов оживяват музикантите от Metalica, Led Zeppelin, Rainbow, Accept, Queen и други известни харo-рок и хеви-метъл групи. Той ги е нарисувал със своето усещане за музиката и с емоцията, която предизвикват те у него. Като крал с мантия и корона е представен фронтменът на английската рок група Queen Фреди Меркюри.
При откриването Каменов сподели, че общото между всички, нарисувани от него музиканти, е, че свирят на една и съща честота от 432 херца, която е най-възприемливата за човека.
В изложбата са показани
На 29 октомври в габровската зала „Възраждане“ с вход свободен ще бъде представен документалният филм „От другата страна“ с автор журналистът Мартин Георгиев.
„Лентата е на продуцентска къща „Телеман“ и „Пламар Студио“.
Документалният филм „От другата страна“ е един различен разказ за войната в Украйна, сниман в Русия, Донецк и новозавладените територии. Действието във филма се развива през месец април 2023 г.“, посочи Мартин Георгиев.
„Журналистът Мартин Георгиев е допуснат от другата страна на фронта в Украйна. Той вече беше ходил в Одеса, Николаев и Киев, в началото на войната, когато всички украинци бягаха в обратна посока. И още тогава поиска да види и другата страна – Русия, Донецк, а защо не и Мариупол. Тъй като Мартин е журналист от страна, член на НАТО - обя
Премиера на светлинния спектакъл „Нишката“ на „Жар театър“ ще се състои на 16 ноември в парка пред НДК, на алеята при войнишкия паметник до лятно кино „Кабана“.
Събитието се посвещава на 50-годишнината на Дом на културата „Средец“ и на 30 годишния юбилей на театъра, съобщават организаторите.
По думите им „Нишката“ е авторски площаден светлинен спектакъл - размисъл за борбата на личността за отстояването на своята индивидуалност и сила и осъзнаването на взаимната свързаност и обусловеност на всичко в човешки и космически план.
„Личността може да сияе, да разгърне и реализира своите сили и същност единствено когато е постигнала вътрешна свобода, живеейки в хармония със себе си и с Космоса. С личната си воля, борбеност и избори в своя живот, индивидуалн
Арх. Яна Павлова подрежда живописна изложба.
Експозицията е озаглавена „Цветно събуждане“ и може да бъде разгледана от днес до 30 ноември в столичната галерия „Пагане“, съобщават организаторите.
„Любовта на арх. Яна Павлова към цвета е от детските й години. Обожавала е да рисува с часове в усамотение. През сегашния си поглед на архитект открива хармонията в този свят с познанието за форми, пространствени ефекти и цветово въздействие. Без цвят и материя за нея обектите са просто скелети и сенки. Но цветът съществува благодарение на светлината и тя желае да нарече себе си „фотограф на емоции чрез цветове“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че Яна Павлова завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София в катедра Обществени сгради. Посещава часовете по изобразително из
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.